Sekrety gry na harmonijce ustnej

Kurs Dawida Wydry może być bardzo pomocny dla pragnących grać na harmonijce. Jest prosty, zrozumiały i skuteczny. Polecam!

Sławek Wierzcholski, Nocna Zmiana Bluesa

3. Zakup i eksploatacja harmonijki

Wybór harmonijki

Oczywiście, zanim zaczniesz grać, musisz dokonać zakupu instrumentu. Duża część osób najpierw kupuje pierwszy instrument, a dopiero potem szuka informacji dotyczących nauki gry. Często okazuje się, że zakup nie był udany – niestety, są różne typy harmonijek i trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem. Ten kurs przeznaczony jest dla posiadaczy 10-kanałowej harmonijki diatonicznej, zwanej czasem "bluesową", pewnie dlatego, że w bluesie znajduje ona zastosowanie najczęściej. Aczkolwiek, jak już wspominałem, możemy grać na niej różne gatunki muzyczne – wszystko zależy od umiejętności, pomysłów i chęci.

Problem, z którym spotykam się prawie codziennie, brzmi: "Czy na początku kupić tanią (20-30zł) harmonijkę, czy może od razu zainwestować w coś lepszego (60-100zł)?". Zdania w tej sprawie są podzielone i jak zwykle każdy ma swoją rację. Dlatego ja przedstawię tu mój punkt widzenia. Jakość harmonijki odbija się nie tylko na brzmieniu. Najistotniejszym czynnikiem jest komfort gry, wynikający przede wszystkim ze szczelności instrumentu. Tanie harmonijki mają to do siebie, że grając na nich nadwyrężamy płuca do granic wytrzymałości – musimy dmuchać o  wiele mocniej, aby uzyskać pożądany efekt. Dlatego osobiście odradzam zapatrywanie się w tego typu rozwiązania. Szkoda zdrowia. Jeśli już naprawdę nie masz funduszy, by zakupić porządny instrument, dobrze rozejrzeć się np. na bazarach za najtańszymi Parrotami (10-15zł). Jak na swoją cenę są wystarczająco dobre. Oczywiście w porównaniu do droższych (60-100zł) instrumentów są to zwykłe zabawki.

Zachęcam do wyboru któregoś z podstawowych modeli najbardziej renomowanych producentów harmonijek:

  • Suzuki Harpmaster
  • Hohner Special 20
  • Seydel Blues Session
  • Tombo Folk Blues

Wszystkie wymienione modele dostępne są w sklepie BluesHarp.pl - zapraszam do zakupów.

Jeśli chcesz od razu cieszyć się ponadprzeciętną szczelnością instrumentu, co wiąże się z o wiele większą wygodą gry oraz lepszym brzmieniem, polecam nieco wyższe modele instrumentów, np. Suzuki Manji. Osoby, które oczekują ponadprzeciętnej żywotności instrumentu, powinny zainteresować się harmonijką Seydel 1847, posiadającą bardzo wytrzymałe blaszki stroikowe wykonane ze stali nierdzewnej, które dodatkowo wzbogacają brzmienie o nowe alikwoty (recenzja). Obie harmonijki również można nabyć w naszym sklepie.

Prawdopodobnie najpopularniejszym modelem jest Hohner Marine Band - legenda wśród harmonijek. Rzeczywiście, jest to bardzo dobry instrument, posiadający klasyczne brzmienie. Niestety, częstym problemem dla osób zaczynających grę jest drewniany korpus (grzebień), który po dłuższej grze pęcznieje i może podrażniać usta. Dlatego na początek polecam jednak coś z plastikowym korpusem.

Jak już zapewne wiesz, kupując harmonijkę 10-kanałową, trzeba wybrać odpowiednią tonację. Najpopularniejsze to A, C oraz D. Standardowo z tych trzech A brzmi najniżej, a D najwyżej. Dlatego polecam C. Poza tym, wszystkie przykłady zamieszone w niniejszym kursie nagrane są z użyciem harmonijki właśnie w tonacji C. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego instrumentu, napisz do mnie.

To tylko mały fragment kursu! Aby uzyskać dostęp do pełnej wersji, wystarczy zarejestrować się i dołączyć do licznego grona użytkowników. Niniejsza publikacja zawiera tylko konkretne i praktyczne informacje, oparte na doświadczeniu i wiedzy autora.

Zarejestruj się na BluesHarp.pl

« wsteczdalej »
Wybierz dział: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10